103. obljetnica rođenja Ota Horvata

Prigodnom izložbom obilježili smo 103. obljetnicu rođenja dipl. ing. Ota Horvata, znamenitog Virovitičanina i vodećeg predstavnika tehničke inteligencije svoga vremena.

Oto Horvat rođen je 6. ožujka 1909. godine u Virovitici.  Gimnaziju je pohađao u rodnom gradu i u Osijeku, a na Strojarskom odjelu Tehničkog fakulteta u Zagrebu diplomirao je 1932. godine. Svi stariji inženjeri, a i velik broj mlađih poznaje Ota Horvata kao autora stručne knjige Mehanička tehnologija (izlazila je u tri dijela od 1942. do 1965). Njegova druga knjiga Mala mehanička tehnologija izašla je u čak sedam izdanja i tiskana je u velikim nakladama.  Oto Horvat bio je izvrstan stručnjak široke naobrazbe (govorio je šest europskih jezika) i dao velik doprinos unaprjeđivanju industrije bivše države pa tako i Hrvatske. Pisao je elaborate, objavljivao članke i prijevode te bio autor nekoliko inovacija i patenata (kotlovi za centralno grijanje, dezoksidaciju bakra kombiniranim postupkom s dva dezoksidacijska sredstva). Sudjelovao je u izgradnji mnogih tvornica u Jogoslaviji, ali i svijetu. Sudjelovao je u radu prve poslijeratne međunarodne konferencije ISO standardizacije koja je održana u svibnju 1955. u Stockholmu i bila priprema za usvajanje međunarodnog sustava jedinica SI. Dipl. ing. Oto Horvat bio je vodeći predstavnik tehničke inteligencije svoga vremena i osobito zaslužan za obrazovanje i odgoj tehničkoga kadra te svojom aktivnošću i predanim radom dao veliki obol razvoju tehničke kulture.