Osma Večer (Podne) matematike i fizike u Tehničkoj školi
Autor: Tanja Kolar Janković, 11. 12. 2023.

U četvrtak, 7. prosinca, u holu Tehničke škole Virovitica održana je, osmu godinu zaredom, Večer matematike i fizike. I ove je godine druženje uz matematiku i fiziku održano od 11 do 13 h zbog prijepodnevne smjene i puno učenika putnika. Organizator Večeri je Hrvatsko matematičko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, a aktivnosti su pripremili nastavnici Vlatka Hižman-Tržić i Matej Kruhoberec.

Učenici, nastavnici i ravnatelj Dino Davidović obišli su radionice i sudjelovali u njihovim aktivnostima, a najuspješniji su učenici svake radionice nagrađeni paketićima iznenađenja.

Zainteresirani učenici izradili su i ukrasili kirigami 3D božićne čestitke od kojih će neke razveseliti naše europske eTwinning partnere. Vrlo su vješto rješavali vizualne mozgalice, uspjeli su (de)šifrirati sve zadane tajne poruke te se zaigrali u slaganju i računanju s matematičkom slagalicom.

Učenik Manuel Bošnjak iz 3. E prezentirao je izradu Pitagorinog stabla kao primjera fraktala u digitalnom alatu GeoGebra. Nakon aktivnosti, učenici su podijeljeni u timove odigrali igru matematičkih asocijacija i igru detekcije -pogađanje znamenitih matematičara.

Tim od 3 nastavnika odabrao je dva najbolja učenička video uratka vezana za primjenu matematike od pristiglih radova, a autori su također prigodno nagrađeni.

U učionici 3 učenici i posjetitelji otkrivali su neke od čudesnih zakona fizike pomoću zanimljivih pokusa te se zabavili rješavajući kviz.

Na druženju i otkrivanju zabavne strane matematike i fizike bilo je oko 80 sudionika, a atmosfera je bila bučna i vesela te je ostvaren cilj – popularizacija ovih predmeta koji su velikom dijelu učenika teški i zahtjevni.

Vlatka Hižman-Tržić