Preventivna ulaganja u školskom okruženju-kako da budu kvalitetna i učinkovita?
Autor: Tanja Kolar Janković, 22. 11. 2023.

Stručne suradnice u znanosti i visokom obrazovanju s Nastavno-kliničkog centra Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, Sanja Radić Bursać, prof. socijalni pedagog i Lucija Lamešić, mag. soc. pedagogije održale su za nastavnike Tehničke škole Virovitica zanimljivo i aktualno predavanje i radionicu

Školska psihologinja, profesorica Melita Majurec provela je istraživanje među  129 učenika o tome kako doživljavaju sebe, odnose s drugima, vlastitu obitelj, školske obveze i druge okolnosti koje mogu biti važne za njih te za uspješno obrazovanje i odrastanje u obitelji i školi.  Prezentacija rezultata bila je najava i uvod u predavanje Preventivna ulaganja u školskom okruženju-kako da budu kvalitetna i učinkovita?. U  interaktivnom predavanju Bursać je podsjetila  na važnost preventivnih programa, koji uz dobro planiranje i provedbu doprinose funkcioniranju škole i pripremaju mlade za životne izazove.

Potom su razrednici  na radionici Preventivni rad u razrednom okruženju – od procjene do plana osvijestili rizične individualne čimbenike u školskom ozračju, te čimbenike vezane uz vršnjačke odnose, kao i one vezane uz školu. Lamešić je u radionici podsjetila na  važnost prikupljanja podatka kako bi metode procjene potreba bile što uspješnije te se rizični čimbenici sveli na najmanju mjeru.

Nastavnici su upućeni na različite upitnike i alate koji im mogu pomoći u planiranju preventivnih strategija kako bi što uspješnije planirali svoje aktivnosti. Predavačice su u ugodnom ozračju podijelile svoje spoznaje i znanja koje će svakako doprinijeti kvaliteti života u školi, kao i školskom i akademskom uspjehu. Tako su razrednici osnaženi novim spoznajama spremniji nositi se sa svim izazovima koje donosi suvremeno društvo i implementirati ih u svoj rad s mladima.

Ivana Vlaisavljević, prof.