Međunarodni dan tolerancije
Autor: Tanja Kolar Janković, 21. 11. 2023.

Tolerancija je ključna vrijednost koja promiče razumijevanje, poštovanje i prihvaćanje različitosti među članovima društva. Važno je znati da tolerancija ne podrazumijeva odobravanje ili podržavanje svih stavova već poštovanje prema svakome. Danas je raznoliko društvo i trebali smo se već na to naviknuti, čime se gradi temelj za bolju budućnost.

(Evelin Grubić, 1. M)

Tolerancija nije „trpljenje“ ili pasivno prihvaćanje drukčijeg, već prepoznavanje   temeljnih sloboda  i ljudskih prava. Kao takva tolerancija je moralna, ali i zakonska obveza na koju smo obvezni stalno podsjećati.
Nasilje, diskriminiranje, nepravde i govor mržnje posljedice su netolerantnog ponašanja, a mogu se spriječiti edukacijom, preventivnim programima, senzibilizacijom i dobrom komunikacijom. Tako u našoj školi svakodnevno različitim aktivnostima doprinosimo izgradnji kulture dijaloga, tolerancije i nenasilja.

U Kazalištu Virovitica učenici naše škole gledali su predstavu Sutra to možeš biti ti te na satovima Hrvatskoga jezika iznosili svoje dojmove i aktualizirali poruku:

Predstava mi se jako svidjela. Potaknula me je na razmišljanje o vršnjačkom nasilju, koje se dešava oko nas i koje je sve češće. Trebamo dobro razmisliti jesu li nam "prijatelji" pravi prijatelji. Bilo mi ju je jako zanimljivo gledati. (Ivona Troha, 2. M)

Predstava "Sutra to možeš biti i ti" svidjela mi se jer daje jaku pouku. Prikazuje sukob zbog sitnice, sitnice koja se riješila bez razgovora i objašnjenja, no nažalost netko je mogao umrijeti zbog toga. Osim Eme, sukob je uništio prijateljstvo od djetinjstva, sve uspomene, ali i one koje su se u budućnosti mogle dogoditi... Nažalost, nasilja je sve više, a o njemu se dovoljno ne govori!      (Lana Barnaki, 2. M)

Predstava „Sutra to možeš biti ti" zanimljiva je i ostavlja na nas gledatelje snažan dojam. S nasiljem se sve češće susrećemo te nam upravo ovakve predstave daju do znanja koliko je važno primijetiti, prijaviti i na kraju spriječiti nasilje u današnjem svijetu. Dinamična radnja i sjajna gluma poboljšava samu predstavu. (Lana Ronik, 2. M)

Predstava je bila jako napeta i uzbudljiva. Probudila je osjećaj u nama da nije bitno koliko si dobra osoba ili loša , i ti možeš biti žrtva nasilja. Predstava je bila zanimljiva. Upravo toj zanimljivosti doprinijelo je način glume kao i izmjena kadrova. Sve u svemu predstava je bila jako poučna. Na zanimljivi i nama razumljivi način pokazali su neke uzroke nasilja, koje su kazne, a prije svega da žrtva možeš biti i ti. (Dora Tunić, 1. M)

Ovaj tjedan su i vršnjački medijatori povodom Međunarodnog dana tolerancije održali prvu radionicu o komunikaciji u svim prvim razredima, a do kraja polugodišta nastavit će s radionicama o emocijama, potrebama i koracima medijacije.

Prigodni pano u školskom holu  porukama o snošljivosti podsjeća koliko je važno stvoriti, održavati i promicati okolinu u kojoj svaka osoba može izraziti kako želi da ju se prihvaća te da će imati sigurnost da će drugi to i poštivati jer upravo je to tolerancija.

Ivana Vlaisavljević, prof.