Nizom aktivnosti obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Autor: Tanja Kolar Janković, 18. 11. 2023.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje učenici Tehničke škole, i ove su godine, obilježili brojnim aktivnostima. Kupili su svijeće te su ih predsjednici razrednih odjela zajedno s M. Majurec, stručnom suradnicom psihologinjom zapalili duž Vukovarske ulice i poslali poruku mira i suosjećanja u ime svih učenika i djelatnika škole.

Stručna suradnica školska knjižničarka T. Kolar Janković je u suradnji s profesoricama hrvatskoga jezika M. Trohom i I. Vlaisavljević održala radionice blackout poezije u 4. razredima (tehničar za mehatroniku i drvodjeljski tehničar dizajner) i 2. razredu medicinska sestra/tehničar opće njege. Blackout poezija zanimljiv je i kreativan spoj pjesništva, crtanja i kolaža koji nastaje zacrnjivanjem dijelova teksta tako da nezacrnjene riječi tvore smislenu cjelinu, a ostatak se može dodatno upotpuniti crtežima ili kolažem. Učenici su reciklirali tekstove Priča iz Vukovara Siniše Glavaševića te im upisivali nova zanimljiva značenja. Učenici su novonastale radove istaknuli na panou u školi.

Za učenike 2. razreda (tehničar za mehatroniku i šumarski tehničar) održano je edukativno predavanje o Domovinskom ratu. O njegovim početcima, značenju, važnosti naslijeđa i čuvanju sjećanja na Domovinski rat govorio je predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Grada Virovitice, bojnik u miru Davor Špoljarić i pukovnik u miru Mirko Brajtigam, zapovjednik TG 127. brigade Hrvatske vojske.

Predavanju su nazočili i natporučnik u miru Tomislav Kolec te natporučnik u pričuvi Zoran Kozjak. Učenici su mogli saznati brojne informacije o vojnim akcijama i najvećim vojnim operacijama u kojima su sudjelovali i branitelji iz Virovitičko-podravske županije. Ovo predavanje podsjetnik je da nikada ne smijemo zaboraviti žrtvu iz koje je rođeno ono najvažnije i najdragocjenije- sloboda.