Tehnička škola Virovitica uključena u rad SHE (Schools for Health in Europe Network Foundation)
Autor: Tanja Kolar Janković, 23. 1. 2023.

Tehnička škola  Virovitica uključena  u rad SHE (Schools for Health in Europe Network Foundation) mreža škola koje promiču zdravlje u Republici Hrvatskoj u sklopu SHE mreže škola za zdravlje u Europi

Tehnička škola Virovitica, uz još 28 škola iz RH, od početka tekuće školske godine sudjeluje u projektu promicanja zdravlja u školama. Promicanje zdravlja u školama uključuje zdravstveno obrazovanje u razredu, kao i stvaranje zdrave školske okoline, školske politike i nastavnog plana i programa. Tako su Školskim kurikulumom i Godišnjim planom i programom planirane aktivnosti u koje su uključeni i učenici i nastavnici kako bi se promicalo zdravlje i blagostanje čitave školske zajednice.

Prvi korak u realizaciji projekta bila je procjena početnog statusa, a  potom su koordinatorice osmislile akcijski plan koji uključuje dosadašnje školske i izvannastavne planirane aktivnosti, uz nove edukacije o zdravoj prehrani
Učenici 5. razreda medicinska sestra/tehničar opće njege s nastavnicom Ivanom Marek Đurđević osmislili su i  održali predavanja/radionice za učenike 1. razreda na temu „Utjecaj prehrane na razvoj bolesti“.

U okviru vježbi iz Dijetetike učenici 5. razreda s nastavnicom Leonildom Siladić održat će predavanja u prvim razredima „Zdrava prehrana ili velika nepoznanica“.

Učenice 1. M i 2.  M razreda sudjelovale su na natječaju Remektijelo i osvojile priliku sudjelovanja u Maloj školi prevencije poremećaja hranjenja  koju će voditi educirani terapeuti Dnevne bolnice za poremećaje hranjenja u  prostorima Etnografskog muzeja Zagrebu.

“Učenici će tijekom radionica moći bolje upoznati i razumjeti sebe i svoj odnos prema tijelu, emocijama, hrani, očekivanjima okoline i sebe samih, te će raditi na odnosu prema vršnjacima i slikama koje im se predstavljaju u medijima i na društvenim mrežama”, izjavio je Hrvoje Handl, voditelj Dnevne bolnice H(RANA) Klinike za psihijatriju Sveti Ivan.

Po završetku programa polaznici Male škole prevencije poremećaja hranjenja izradit će završne radove pod mentorstvom voditelja radionica i tako postati vršnjački edukatori koji će potom stečeno iskustvo i znanje dijeliti s vršnjacima u cijeloj zemlji kao ambasadori prevencije poremećaja hranjenja. (iv)