CARNET-ove radionice za unaprjeđenje digitalnih kompetencija nastavnika Tehničke škole Virovitica
Autor: Tanja Kolar Janković, 9. 1. 2023.

U sklopu projekta e-škole u Tehničkoj školi Virovitica u utorak, 3. siječnja 2023.  održane su  dvije radionice.
Cilj je prve radionice  „Kako izraditi e-portfolio?“  upoznati odgojno-obrazovne radnike o važnosti organiziranja digitalnih materijala te razvijati brigu o njihovoj sigurnosti u sklopu različitih sustava za izradu e-portfolija. Tako je predavačica Svjetlana Urbanek sudionicima  pojasnila svrhovitost e-portfolija, te njegove prednosti pri dijeljenju osobnih sadržaja s drugima. Sudionici su upoznali alate prikladne za izradu e-portfolija te promisli koji alat je najprikladniji u različitim situacijama specifičnim za nastavnički posao.
U drugoj radionici „Office 365 za hrabre: Alati za suradnju i pohranu podataka“ polaznici su upoznali  mogućnosti Office 365 servisa kao alata za suradnju i pohranu podataka u Oblaku, s naglaskom  na pohranu podataka i dijeljenje dokumenata vezanih za suradnju i kolaboraciju. Polaznici su upoznali  mogućnosti pohrane i dijeljenja datoteka i zapisa kroz upotrebu OneDrive servisa i OneNote, kao i moderne izrade interaktivnih prezentacija kroz Sway.

U ugodnom ozračju nastavnici su ponovili gradivo, ali usvojili i nove kompetencije koje će već od ponedjeljka i primjenjivati u nastavnom procesu. Sustavnim stručnim usavršavanjem na zanimljivim i primjenjivim  CARNET-ovim radionicama nastavnici su saznali više o primjeni digitalne tehnologije kao podrške u praćenju i vrednovanju rada učenika, uključivom i pristupačnom obrazovanju, te kolaboraciji i komunikaciji u nastavnom i poslovnom procesu. Tako su se upoznali  sa sigurnosnim aspektom korištenja digitalne tehnologije te naučili kako osmisliti digitalne obrazovne sadržaje za učenje i poučavanje i primijeniti ih u svojem nastavnom satu. (iv)