Danas naši učenici - sutra stručnjaci! Sudjelovanjem u GreenTech Entrepreneurship natjecanju naši učenici razvijaju inovativne ideje!
Autor: Tanja Kolar Janković, 29. 11. 2022.

Prelazak na zeleno može smanjiti troškove, poboljšati učinkovitost i stvoriti zdraviju radnu okolinu. Prepoznavši važnost ovih zelenih tehnologija u poslovanju naša škola odlučila je sudjelovati u GreenTech Prelazak Entrepreneurship Challenge projektu.

GreenTech Entrepreneurship Challenge je natjecanje za učenike viših razreda tehničkih srednjih škola s ciljem osmišljavanja inovacija u području zelene tehnologije i razvoja poduzetničkog načina razmišljanja kroz praktičan rad. Projekt se istovremeno provodi u hrvatskim i makedonskim srednjim školama, a projektni partneri su Startup Macedonia i Lean Startup Hrvatska. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.

U projektu sudjeluje čak 200 učenika iz 10 škola iz Makedonije i Hrvatske. Naša škola imala je čast sudjelovati kao jedna od 4 škole u Hrvatskoj. Nastavnica Maša Ivančević i nastavnik Igor Kućan vodili su učenike 3. i 4. razreda usmjerenja Elektrotehničar i Tehničar za mehatroniku.

Učenici su imali priliku izabrati jedan od 3 izazova te kroz 5 tjedana osmisliti rješenje na izazov.

Izazovi su slijedeći:

1. Kako iskoristiti neiskorištenu energiju iz otpadnih voda?

2. Kako zaštiti šume i povećati pošumljavanje koristeći tehnologije?

3. Kako povećati upotrebu obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj?

Nakon provedenih pet edukacija za učenike u kojima su učenici naučili više o samom razvijanju ideje i pokretanju svog biznisa, timovi učenika imali su priliku predstaviti svoja rješenja na školskom natjecanju. Nakon školskog natjecanja, uslijedio je vrhunac programa, kada su tri tima iz naše škole prezentirala svoja rješenja na međuškolskom natjecanju. Učenici su se u ovoj fazi natjecali s ostalim odabranim timovima iz drugih škola za novčane nagrade koje su osigurale Zagrebačke otpadne vode - upravljanje i pogon te Infobip!

Međuškolsko natjecanje se održalo u petak, 25.11. Na lokaciji Infobip Campusa u Zagrebu (Utinjska ul. 29.)

Timovi koji su sudjelovali na međuškolsko natjecanju su:

1)TIM 1 (Mihael Baivić, Adrian Kadlec, Mihael Štefović)

2)TIM 2 (Josip Bunjevac, Ivan Martić, Leo Trupina)

3) TIM 3 (Dominik Dejak, Sven Horak, Mihael Mežnarić, Dominik Povrženić)

Najuspješnije timove odabrala je stručna komisija u sastavu:

● Predrag Samardžija, Zagrebačke otpadne vode - upravljanje i pogon

● Tihana Tea Mušica, Infobip

● Erica Svetec, Zelena Energetska Zadruga

● Goran Ladišić, Projekt 02

● Mario Špadina, Sea Cras

Iako naši timovi nisu osvojili nagrade, ovom prilikom im čestitamo na osmišljavanju i prezentiranju vlastite inovacije.

Igor Kućan, prof.