Međunarodni dan tolerancije i Speed date s knjigom u Europskoj godini mladih
Autor: Tanja Kolar Janković, 17. 11. 2022.

U Europskoj godini mladih i manifestacija Mjeseca hrvatske knjige posvećena je mladima s temom Generacija K i motom Misli na sebe – čitaj!. Kraj manifestacije bio je prigoda za povezivanje mladih, čitanja i Međunarodnog dana tolerancije.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se svake godine 16. studenoga u skladu s Deklaracijom o načelima tolerancije UNESCO-a iz 1995. godine koja definira toleranciju ne samo kao moralnu dužnost, već i pravnu i političku obvezu za pojedinca, društvene skupine i države. Različitosti nas obogaćuju, mijenjaju, povezuju i svakom od nas daju posebnu vrijednost. Tolerancija podrazumijeva poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje različitosti neovisno o političkom uvjerenju, vjerskim, dobnim, spolnim ili rasnim razlikama. Za prihvaćanje vlastitih različitosti i poštivanje tuđih potrebno je mnogo empatije, strpljenja, razumijevanja, edukacije, susreta i dijaloga. Kako biti svoj, izgraditi stavove i vrijednosti koje promiču ljubav, jednakost, međusobno prihvaćanje, zauzimati se za svoje ciljeve i graditi kvalitetne odnose, uči se od najranijih dana, a veliku ulogu u edukaciji ima i školsko ozračje.

U rotaciji primjerenoj za „spoj na brzinu“ svaki je učenik spojen s knjigom u kojoj se progovara o određenim problemima: odbacivanju, zlostavljanju, ovisnosti, bolesti, spolnoj pripadnosti, bullyingu u školi i virtualnom svijetu, holokaustu i rasizmu. Radionicu su s učenicima 2. E i 2. M zajednički provele stručne suradnice psihologinja Melita Majurec, prof. i školska knjižničarka Tanja Kolar Janković. Cilj radionice bio je učenike upoznati sa značenjem predrasuda, stereotipa i diskriminacije kako bi osvijestili vlastiti identitet, način kako doživljavaju sebe i druge te razmislili o ozbiljnim posljedicama predrasuda i stereotipa na pojedince i društvo u cjelini, prepoznati ih u ponuđenim književnim naslovima i zainteresirati za čitanje.