GreenTech Entrepreneurship Challenge i u našoj školi
Autor: Tanja Kolar Janković, 2. 11. 2022.

Prepoznavši važnost zelenih tehnologija u poslovanju pokrenut je projekt GreenTech Entrepreneurship Challenge. GreenTech Entrepreneurship Challenge je natjecanje za učenike viših razreda tehničkih srednjih škola s ciljem osmišljanja inovacija u području zelene tehnologije i razvoja poduzetničkog načina razmišljanja kroz praktičan rad.

Naši učenici odabrat će jedan od 3 izazova, za koji će osmisliti rješenje, te će ga naknadno imati priliku predstaviti.

Učenici sudionici projekta: Ivanović Patrik, Prpić Luka, Polimanac David, Mežnarić Mihael, Povrženić Dominik, Baivić Mihael, Dejak Dominik, Štefović Mihael, Horak Sven, Kadlec Adrian, Baniček Sven, Pažin Damjan, Toplak Gabriel, Slobodnjak Dino, Ivić Antonio, Bunjevac Josip, Martić Ivan, Trupina Leo, Rajnović Dorian, Pinter Valentino uz podršku njihovih mentora profesorice Maše Ivančević i profesora Igora Kućana.

Projekt se istovremeno provodi u hrvatskim i makedonskim srednjim školama, a projektni partneri su Startup Macedonia i Lean Startup Hrvatska. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije. Projekt podržavaju Zagrebačke Otpadne Vode.

U projektu sudjeluje čak 200 učenika iz 10 škola iz Makedonije i Hrvatske. U Hrvatskoj u izazovu sudjeluju učenici iz:

1.     Industrijsko-obrtničke škole Slatina,

2.     Srednje škole Krapina,

3.     Tehničke škole Čakovec,

4.     Elektrostrojarske škole Varaždin i

5.     Tehničke škole Virovitica.

Osim što će imati prilike učiti o zelenim tehnologijama, učenici će imati priliku iz prve ruke čuti o već postojećim rješenjima na Hrvatskom tržištu. Projekti ovih startupa iznimno su zanimljivi jer u svom poslovanju i sami primjenjuju zelene tehnologije.

Krajem projekta učenici će razviti greentech rješenja koja odgovaraju na sljedeće izazove:

1.      Kako dobiti energiju iz otpadnih voda?

2.      Kako zaštiti šume i povećati pošumljavanje koristeći tehnologije?

3.    Kako povećati upotrebu obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj?

Naši učenici će imati jedinstvenu priliku za sudjelovanje na školskom i međuškolskom natjecanju te će na praktičan način učiti o zelenim tehnologijama.

Svi će se učenici educirati o razumijevanju i ulozi zelenih tehnologija u vlastitoj struci i školovanju, kao i mentorska podrška i edukacija od strane iskusnih predavača i moderatora iz hrvatske startup zajednice.

Učenici će dobiti priliku za suradnju s tvrtkama iz industrije koje se zalažu za razvoj zelenih tehnologija te će kombinacijom ovih edukacija biti spremni za tržište rada i iduće korake u karijeri.

Rješenja koja će učenici osmisliti bit će predstavljena sredinom studenog preko službene stranice projekta greentech.leanstartup.hr gdje će javnost moći glasati za najbolju inovaciju.

Zapratite napredak naših učenika na TikTok profilu i podržite ih komentarom i lajkom!