Maturalno putovanje
Autor: Tanja Kolar Janković, 8. 9. 2022.

Nakon tri (nekima i četiri) duge godine, došlo je vrijeme da se i mi, maturanti opustimo. A kako se drugačije najbolje opustiti, nego uz zvuk valova i šum mora. Zato smo ove godine posjetili  Dalmaciju, točnije, Zadar, Biograd na Moru, Split, Šibenik i NP Krka. Naš je plan za maturalac bio vrlo jednostavan, a to je da se opustimo, uživamo i družimo. Krenuli smo oko 5 sati ujutro, uz pratnju nastavnika  Zdravka Samca, Margarete Bandić, Valentine Polić i Gabriele Tomljanović. Prva stanica bio je Zadar u kojem smo razgledavali razne znamenitosti: crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije, riznica samostana sv. Marije i na kraju Morske orgulje i Pozdrav Suncu. Nakon razgledavanja nastavili smo do Biograda i smjestili se u hotel. Umor od puta nije nas spriječio da se zabavimo -raspakirali smo se i odmah otišli na plažu koja nam je bila najdraže mjesto svih pet dana koje smo tamo proveli.

Sljedeći dan  bio je slobodan i kao što se podrazumijeva, high life, uživanje na balkonu, kava, sunce, more, ma čista uživancija i opuštanje.  Večer je bila rezervirana za plažu, obližnje kafiće i uvalice (bili smo dobri 😊 ).

Treći dan, nakon skoro neprospavane noći krenuli smo u Split. Tamo nas je dočekao lokalni vodič i proveo  kroz grad i Dioklecijanovu palaču (podrume). A nezaobilazna stanica  za muški dio ekipe bio je Poljud na kojem su pale brojne fotke. Obilazak je završio, a  povratkom u hotel  nastavila se priča od prošle noći …

Četvrti dan, trebalo nam je  svježeg zraka, zelenila i čiste prirode,  pa smo posjetili  prekrasni  NP Krka. Iako nas je uhvatila kiša, bilo je prekrasno - slapovi, priroda, čisti zrak i mir - nešto posebno. Posljednju  večer u Biogradu iskoristili smo za oproštajnu fešticu  s novostečenim prijateljima koji su nam svima jako uljepšali maturalac.  Bilo je tu smijeha, plača, uspona i padova (doslovno 😉).

Na dan povratka  svi smo bili umorni i pomalo nervozni, ali Šibenik je malo popravio raspoloženje. Obišli smo crkvu sv. Jakova,  prošetali prekrasnim šibenskim ulicama i popili kavicu u lokalnim kafićima.

Nakon pet vrlo kratkih dana i još kraćih noći, krenuli  smo prema našoj Virovitici. Uz pjesmu, smijeh, prepričavanje dojmova i koju rundu drijemanja, putovanje prema doma nikada nije bilo kraće.

Ovim putem, u ime svih nas (4. drvo, 4. mehatroničara, 4. elektro, 4. šumara i 5. medicine), želim zahvaliti našim nastavnicima na strpljenju i druženju s nama.

Toplo preporučujem svim generacijama  odlazak na maturalno putovanje jer je maturalac nezaboravno iskustvo koje se pamti čitav život.

Tea Golić, 4. D