Svjetski dan Sunca
Autor: Tanja Kolar Janković, 4. 5. 2022.

Diljem svijeta danas se obilježava Svjetski dan Sunca

Sunce je izvor života i obnovljiv izvor energije. Sunce, zvijezda kojoj dugujemo život, nalazi se u centru našeg Sunčevog sustava. Bez sunčeve topline i svjetlosti život na Zemlji bi bio nemoguć, no koliko znate o Suncu? Evo nekoliko zanimljivosti:

* U jezgri Sunca svake sekunde izgori 4.300.000.000 kilograma vodika pretvarajući se u helij.

* Svake sekunde u nuklearnim reakcijama sudjeluje 3.8 x 1038 protona (vodikovih jezgri).

* Temperatura jezgre Sunca iznosi 15 milijuna stupnjeva Cezijevih.

* Sunce proizvodi toliko mnogo energije da se procjenjuje da svake sekunde jezgra Sunca emitira energiju istu kao što je ona kod 100 milijardi nuklearnih bombi.

* Sunce se oko centra Galaksije kreće brzinom od 250 kilometara u sekundi.

* Fotonu treba čak i do milijun godina da od središta Sunca dospije na površinu, a samo 8,5 minuta da stigne do Zemlje (zbog velike gustoće Sunca).

* Svake sekunde Sunce izgubi oko 5 000 000 tona svoje mase u vidu energije zračenja.

* Sunce je magnetski aktivna zvijezda. Ona održava jako i promjenjivo magnetsko polje, koje se mijenja u 11-godišnjem Sunčevom ciklusu.

* Sunce je nastalo prije 4,57 milijardi godina, a treba mu još oko 5 milijardi godina da potroši sav vodik. (ib)