U Godini čitanja pohvaljena videonajava učenika Tehničke škole Virovitica
Autor: Tanja Kolar Janković, 30. 3. 2022.

Ministarstvo kulture i medija je u rujnu 2021. po drugi puta objavilo Javni poziv učenicima osnovnih i srednjih škola za videonajave knjiga kao jednu od mjera Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, s ciljem doprinosa razvoju kulture čitanja koja je u okviru nacionalnog obilježavanja Godine čitanja bila u središtu pozornosti hrvatske javnosti, a nastavit će se poticati i u 2022. godini.

Na Poziv koji je trajao do 1. prosinca 2021. godine pristiglo je 257 prijava iz svih krajeva Hrvatske, što je pokazatelj učeničkog interesa za književnost i filmski medij. Godinu 2021. Vlada Republike Hrvatske proglasila je Godinom čitanja, stoga je javni poziv za videonajave učenicima bio dodatna podrška nastavku programa poticanja čitanja.

Uz prvonagrađene povjerenstvo je u svakoj kategoriji pohvalilo nekoliko radova koji su se istaknuli svojim pristupom zadatku i obradom teme, drugačijom interpretacijom književnog djela, svježim pristupom i očiglednom željom da knjige približe čitateljima služeći se filmskim izražajnim sredstvima. Knjižnice škola iz kojih dolaze autori pohvaljenih videoradova Ministarstvo kulture i medija obogatit će donacijom knjiga za čitanje iz užitka.

Među pohvaljenima rad je naših učenika 3. razreda drvodjeljskih-tehničara dizajnera, djelo Crni mačak Edgara Allana Poea.

Pogledajte i uživajte!