Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva – 22. veljače
Autor: Tanja Kolar Janković, 18. 3. 2022.

U suradnji s učenicima strukovnih zanimanja srednje škole pri Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica učenici 3. razreda drvodjeljske struke obilježili su Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. veljače).

U sklopu predmeta Oblikovanje i projektiranje proizvoda naši su učenici uz vodstvo mentorice Jasmine Fijala tehnikom intarzija furnirom obložili kutiju od pune ljepenke koju su prethodno izradili pomoćni kartonažera COOR-a Virovitica uz svoje stručne nastavnike Vedrana Stanića i Maju Paloš Gavrilović. Pomoćni krojači kutiju su s unutrašnje strane obložili mekanim svilenim plaštom te šivanjem izradili glagoljska slova od jute, a sve pod budnim okom stručnih nastavnica Natalije Vidak i Mirele Huzjak.

Na gotovu kutiju naši su učenici u pratnji profesorice Hrvatskog jezika Izabele Babić napisali prigodni natpis na najstarijem hrvatskom pismu – glagoljici.

Za sve faze izrade proizvoda, počevši od dizajniranja, preko izrada shema pa do izrade gotovog proizvoda, zaslužni su učenici i pritom su primijenili stečeno znanje u dosadašnjem školovanju. Na ovaj je način uz primjenu prirodnih materijala i entuzijasta učenika i mentora stvoren novi proizvod – prigodna galanterijska kutija. Suradnjom dviju škola na projektnom zadatku spoznali smo koliko su sve struke potrebne i kako se međusobno nadopunjuju.

Kako je tekla izrada, možete vidjeti na fotografijama te u kratkom filmu koji je izradila učenica 3. razreda drvodjeljskih tehničara dizajnera Mihaela Bošnjak.