Dan sigurnijeg interneta 2022.

Učenici 2. D i 2. M (u virtualnom okruženju) obilježili su Dan sigurnijeg interneta pogledavši videolekciju  Pravila lijepog ponašanja i komuniciranja na internetu https://www.medijskapismenost.hr/video-lekcija-pravila-lijepog-ponasanja-i-komuniciranja-na-internetu/. Potom su riješili kviz o sigurnom i odgovornom ponašanju na internetu https://wordwall.net/play/1211/647/406
Inspirirani sadržajima preuzetim sa stranica Medijske pismenosti, osmislili su preporuke za sigurnije i odgovornije ponašanje na internetu. Pročitajte ih i dodajte svoj savjet!😊

Razmisli o posljedicama koje se mogu dogoditi prije nego što nešto objaviš na internetu. (P.G.)

Dva puta razmisli prije nego napišeš nešto. (Lorena)

Savjeti za sigurno korištenje interneta:
lozinku svojih profila nemoj nikom dati osim svojih roditelja, na internetu zauvijek ostaje ono što objaviš, pazi na koje stranice ideš na internetu da ne zaraziš svoj uređaj sa virusom, nikad bez znanja svojih roditelja nemoj upoznavati uživo online prijatelje, poštuj dobne granice i ne posjećuj neprimjerene stranice, nemoj nikome davati svoje podatke! (D. P.)

Savjetovao bih roditeljima da ne dopuštaju maloj djeci pristup mobilnim uređajima zbog nemogućnosti kontroliranog pretraživanja djeteta, sve do neke pristojne dobi kada bi dijete trebalo moći prepoznati što je dobro, a što loše (npr. do 12. godine)... (S. H.)

Čuvaj svoje osobne podatke na internetu: ime, prezime, adresu, broj... Razmisli prije nego objaviš podatke o sebi je li nužno da ih drugi znaju! (I. H.)

Prijatelje za dopisivanje pažljivo biraj, a nepoznate osobe odmah blokiraj. (N. V.)

Roditelji, nemojte objavljivati fotografije svoje djece na Internet radi njihove privatnosti i sigurnosti. (G. L.)

Ne odgovaraj na poruke osobama koje ne poznaješ! (A. K.)

Nemoj objavljivati svoje uspjehe s privatnim informacijama radi "slave"! (M.P.)

Na internetu budi pažljiv, jer haker je snalažljiv! (Teodora)

Ljudi su inače jako oprezni kada govore o svojim privatnim životima, ali kada odu na internet puno su otvoreniji, a ne znaju tko je s druge strane. (V. O.)

Moj savjet za sve vas je da oprezno i odgovorno koristite internet i sve sadržaje koje on nosi sa sobom. Svoje osobne podatke čuvajte za sebe, ne dijelite ih javno! Fotografije sebe i dragih ljudi ne objavljujte bespotrebno te bez njihovih odobrenja jer sve što završi na internetu ondje će zauvijek i ostati. Budite oprezni jer internet i nije toliko loš ako ga koristite odgovorno i u mjeri. (Lana Poljak, 2.M)