Radionica stripa u Gradskom muzeju Virovitica

U petak, 4. veljače 2022. godine 1. M je uz vodstvo profesorice hrvatskog jezika, Ivane Vlaisavljević, posjetio Gradski muzej  Virovitica. Neki su učenici  prvi put posjetili ovu ustanovu, a  mnogima od njih hrvatski je jezik  jedan od dražih predmeta pa je ovaj posjet  njihovo znanje još više povećao.

Tema i razlog posjeta bila je naučiti nešto više o stripovima (što možda nismo naučili na nastavi) te  na kraju primijeniti naučeno. Naučili smo ponešto i o poznatom hrvatskom novinaru, fotografu, scenaristu i književnikU Franju Fuisu koji je rodom iz Golog Brda kraj Virovitice.
Najveću pozornost ipak smo usmjerili na  strip koji smo radili podijeljeni u grupama. Tema naših stripova bila su četiri ulomka iz Fuisove putopisne reportaže „ Zaboravljeni grad Virovitica“. Nakon što smo pročitali zadani ulomak, izradili  smo kadrove i osmisli scenarij. Svoje kreativne ideje prenijeli smo na papir tako što smo ih nacrtali i zapisali u obliku stripa.  Osim što je zabavan, ovakav tip radionice  od velike je  važnosti zbog edukacije i praktičnog učenja jer kako bi rekao  A. G. Matoš: „Čovjek obrazovan školom, bez druge literature, nije obrazovan čovjek“.

Hvala kustosici Nikolini i pedagoginji Anji na gostoprimstvu i na zanimljivoj i inspirativnoj radionici.

Korina Velić i Aleksandra Putnik, 1. M