„Protiv sam svih sustava; najprihvatljiviji od sustava je da ih nema kao načelo“ (Tristan Tzara)

Dadaistički  koncept zagovarao je korjeniti i provokativni zahvat u institucionalni ustroj umjetnosti stavljajući  se u kontekst teze o povremenoj potrebi civilizacije za samoobnavljanjem.
Društvena i moralna kriza  u ozračju Prvog svjetskog rata navodi dadaiste na prekid mimetičke koncepcije stvaralaštva te  promiče spontanost, ludističku banalnost, ciničnu porugu i odbojan odnos prema svemu samorazumljivom.

Tako i vrlo brzo dada dokida samu sebe, a većina pripadnika tog avangardnog pokreta od 1922. priklanja se nadrealizmu.

Najjednostavnije je spoznati dadu slijedeći upute o pisanju dadaističke pjesme iz dadaističkog manifesta Tristana Tzare:

VII. Paragraf

KAKO NAPRAVITI DADAISTIČKU PJESMU

Uzmite novine.
Uzmite škare.
Izaberite u novinama članak dovoljno dug za vašu pjesmu.
Izrežite članak.
Zatim pažljivo izrežite sve riječi iz članka i stavite ih u vrećicu.
Blago je protresite.
Zatim izvucite papiriće jedan po jedan.
Pažljivo ih prepišite onim redom kojim ste ih izvlačili iz vrećice.
Pjesma će nalikovati na vas.
I, evo, postali ste „beskrajno originalan pisac, očaravajućeg senzibiliteta, iako i dalje nerazumljiv prostacima“.

To su učinili i učenici 2. M!