#15. svibnja# Dan akcije za klimu
Autor: Tanja Kolar Janković, 13. 5. 2022.

Svake godine 15. svibnja brojne ekološki osviještene udruge i institucije obilježavaju Dan akcije za klimu kojim se još od 1994. godine nastoji upozoriti na klimatske promjene i ljudsku aktivnost koja utječe na njih.

Klimatske promjene jesu promjene klime nastale kao posljedica utjecaja čovjeka na okoliš. Zbog ljudskih djelatnosti (izgaranje fosilnih goriva) mijenja se sastav atmosfere, povećava se koncentracija stakleničkih plinova što na Zemlji dovodi do efekta staklenika, dolazi do globalnog zatopljenja, povećava se temperatura zemljine atmosfere i oceana, a posljedice su topljenje ledenjaka i porast razine mora, nestajanje biljnih i životinjskih vrsta, nestašica vode, suše, bolesti, ratovi, seobe ljudi i životinja, ekstremno vrijeme, poplave…

Klimatske promjene utječu na sve zemlje, na svim kontinentima. Negativno utječu na nacionalne ekonomije i na živote ljudi stvarajući već danas dodatne troškove ljudima, zajednicama i državama koji će u budućnosti biti još veći. Ljudi već osjećaju značajne posljedice klimatskih promjena.

Što svatko od nas može učiniti?
1) Koristimo obnovljive izvore energije
2) Reciklirajmo

3) Razumno trošimo vodu i električnu energiju
4) Smanjimo svoj ekološki otisak

Pritisak čovječanstva na planet postao je znatno veći negoli se priroda može obnoviti. Bio bi nam potreban jedan i pol planet kako bi se stvorili resursi neophodni za trenutnu potrošnju. To znači da šume krčimo brže negoli stabla uspiju ponovno narasti, pitku vodu trošimo brže negoli se zalihe mogu obnoviti, ugljični dioksid (CO2) ispuštamo brže od prirodnih procesa njegova uskladištavanja u biomasu ili more.

5) Posadi biljku, cvijet ili drvo!

Ekološka družina