Datum objave: 18. lipnja 2026.
Kategorija: Naslovnica | Projekti | Vijesti

Uspješno priveden kraju preventivni projekt „Podijeli iskustvo-ohrabri druge“

Uspješno priveden kraju preventivni projekt „Podijeli iskustvo-ohrabri druge“ u Tehničkoj školi Virovitica, odobren i financiran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, na temelju natječaja za provedbu preventivnih projekata

Tijekom nastavne godine 2025./2026. u školi smo provodili niz aktivnosti kojima smo nastojali umanjiti zabrinutost i tjeskobu učenika nižih razreda prilikom prelaska u više godine obrazovanja. U prvoj fazi provedbe projekta učenici 2., 3. i 4. razreda medicinska sestra-tehničar opće njege u kratkom su upitniku procjenjivali svoju zabrinutost i stres u različitim područjima prelaska u višu godinu obrazovanja.


Sukladno navedenim područjima i stupnjem iskazane zabrinutosti, organizirana je za učenike koji su bili zainteresirani za sudjelovanje u projektu, dvodnevna edukacija u Obiteljskom centru Virovitičko-podravske županije, partneru u projektu. Edukaciju je vodila psihologinja Sanja Milković Šipek, prof. i učenici su učili o komunikaciji, učenju, tutorstvu kako bi ta znanja iskoristili u komunikaciji s učenicima nižih razreda.


U drugoj su fazi organizirani susreti učenika nižih razreda s učenicima viših na kojemu se vodio strukturiran razgovor, vezan uz ispunjavanje obveza i zahtjeve više godine obrazovanja, a učenici su, naravno mogli postavljati pitanja o svemu što ih
zanima i brine u sljedećoj godini obrazovanja i dobiti informaciju iz prve ruke od svojih vršnjaka. Osim što smo projektom željeli pozitivno utjecati na uredno školsko funkcioniranje pa time i na mentalno zdravlje, sredstvima iz projekta opremili smo
prostor za druženje učenika. U ovaj su se dio projekta, izradom okvira za namještaj za sjedenje, uključili učenici 3. razreda drvodjeljski tehničar dizajner sa svojim nastavnikom Jasminom Horakom.

Da je projekt imao smisla i da ga treba nastaviti u sljedećim godinama obrazovanja i u drugim usmjerenjima, rekli su nam učenici u evaluaciji na završetku projekta gdje ih više od 90 % procjenjuje da je bio koristan, zanimljiv, da im je smanjio tjeskobu vezanu uz sljedeću godinu obrazovanja i da ga
preporučuju i drugim usmjerenjima u školi.

Projekt su vodile Melita Majurec, stručna suradnica psihologinja i Gabriela Tomljanović, prof.

Pročitajte još

Skip to content