Datum objave: 5. lipnja 2024.
Kategorija: Naslovnica

Završetak međunarodnog eTwinning projekta S.T.A.R.T. Sciences, Technology, Arts, Research, Teamwork

U rujnu 2023. godine učenici naše škole s profesoricom Vlatkom Hižman-Tržić uključili su se u međunarodni eTwinning projekt naziva S.T.A.R.T. ( Sciences, Technology, Arts, Research, Teamwork) u kojemu su surađivali  s učenicima i nastavnicima iz Moldove, Poljske, Sjeverne Makedonije, Rumunjske, Španjolske, Portugala i Turske.

U projekt su bili uključeni učenici 2.E razreda: Dominik Popović, Krunoslav Baković, David Holi i Noa Teskera, učenica 2.M razreda Sara Bukvić te učenici 3.E razreda: Gabrijel Bakić, Manuel Bošnjak, Luka Kaselj i Luka Gojević.

Cilj projekta je ostvaren – učenici su se povezali sa stvarnim životom kroz proučavanje znanosti, tehnologije i umjetnosti uz matematiku kao temeljni alat i poveznicu s drugim znanostima.  Postavljali su pitanja, kritički razmišljali, analizirali, pronalazili rješenja i primjenjivali ih. Kroz ovaj projekt učenici su integrirani u kreativan, moderan i učinkovit pristup učenju, razvili su svoje sposobnosti komunikacije i timskog rada te unaprijedili komunikaciju na engleskom jeziku.

Neke od tema koje su učenici u međunarodnim timovima istraživali su:        
  • matematika u stvarnom životu: zlatni rez, Fibonacci spirale oko nas, fraktali
  • matematika u umjetnosti: origami, mandala crteži u GeoGebri, umjetničke krivulje u GeoGebri
  • matematika u skulpturama i umjetničkim slikama, arhitekturi, mozaicima i teselacijama

Učenici su se bavili znanstvenim planerom putovanja: prezentirali su istaknutog pisca, STEM znanstvenika i geografa svoje zemlje i izradili kviz o njemu te planer puta s proračunom goriva u obilasku država partnera.

Obilježili su Dan broja Pi crtanjem u GeoGebri raznih 2D likova od dijelova kruga te računali površinu ili crtali u GeoGebri 3D rotacijska tijela. Sara Bukvić izradila je Escape Game u alatu Genially sa zanimljivim zadatcima, a 21. ožujka je bio dan za izvođenje Eratostenovog eksperimenta računanja opsega Zemlje pomoću mjerenja sjene štapa.

Učenici su bili i mladi istraživači: gradili su složene 3D objekte i računali njihovo oplošje i obujam, crtali su sazviježđa u GeoGebri i proučavali ih te sudjelovali u STEM Discovery aktivnostima pod nazivom Gardens Life izradom zamišljenih vrtova u alatu Tinkercad te videa o školskom plasteniku https://youtu.be/W0fCtbeVvDk?feature=shared .

Obilježili su eTwinning Day izradom postera i videa o tome zašto vole eTwinning, sudjelovali u stvaranju zajedničke umne mape te za svoje kolege izradili cvijet u GeoGebri i napisali pozdravnu poruku.

Na web podstranici škole https://ss-tehnicka-vt.skole.hr/projekti/etwinning/start možete vidjeti mnoge izvrsne radove učenika.

Tijekom projekta bilo je organizirano 5 online sastanaka svih sudionika, a to su bile prilike za prezentiranje uradaka, druženje i nove ideje.

Luka Gojević je napisao: “Projekt nam je donio mnogo novih stvari i izazova. Bilo je zanimljivo kada smo snimali video jer smo bili zajedno i radili kao jedan. Hvala na dobrom društvu i lijepom iskustvu.“

Vrlo sam ponosna na rad i zalaganje svojih učenika u ovome projektu.

                                                                                                                                                                                                     Vlatka Hižman-Tržić, prof.

 

Pročitajte još

Skip to content