Ovaj mjesec: 1994

Vremenik izradbe i obrane završnoga rada u šk. g. 2023./2024.

Izradba i obrana završnoga rada

ZIMSKI ROK

• prijava Obrane rada do 30. studenoga 2023.
  • rok predaje završnoga rada na urudžbiranje u administraciji do 19. siječnja 2024.
  • Obrana završnoga rada 5. veljače 2024.
  • podjela svjedodžbi  16. veljače 2024.

LJETNI ROK

• popis tema za Izradbu završnoga rada do 20. listopada po programima, na oglasnoj ploči Škole - izbor teme do 31. listopada 2023.
  • prijava Obrane rada  do 1. travnja 2024.
  • rok predaje završnoga rada na urudžbiranje u administraciji do 7. lipnja 2024.
  • Obrana rada  17. i 18. lipnja 2024.
  • podjela svjedodžbi  8. srpnja 2024.

JESENSKI ROK

• prijava Obrane rada do 10. srpnja 2024.
  • rok predaje završnoga rada na urudžbeni u administraciji  do 19. kolovoza 2024.
  • Obrana rada 26. kolovoza 2024.
  • podjela svjedodžbi 30. kolovoza 2024.

Zahtjev za odobrenje izostanka i ispričnica
6 koraka do dobre debate
Autor: Kristina Golubić, 30. 11. 2010.

Debatiranje podrazumijeva raspravu s jasnim argumentima za i protiv nekog problema, pitanja ili teme. Uspješno debatiranje temelji se na dobrim argumentima i uvjerljivosti, a cilj je uvjeriti ostale da su upravo vaši pogledi na specifičnu temu ispravni.

Koraci debatiranja:

1. Istraživanje

Kako bi dodatno potkrijepio svoje poglede, istraži temu o kojoj ćeš govoriti, odnosno raspravljati. Dobro je potvrditi svoj govor utvrđenim i općeprihvaćenim činjenicama jer time ono što izražavaš ostaje više od iznošenja pukog subjektivnog mišljenja.

2. Logika

Koristi logiku kako bi razvio svoju argumentaciju i iznio svoje stajalište i ideje. Svaku novu ideju koju iznosiš logički nadoveži na one prethodno iznesene. Tako razvijaš priču te potkrijepljeno širiš svoj odgovor.

3. Protuargumenti

Uvijek je dobro biti pripremljen pa stoga unaprijed promisli moguće protuargumente za ono što iznosiš. Na taj te način protivnička strana neće uhvatiti nespremnoga.

4. Otvorenost

Budi otvoren i spreman promijeniti svoje mišljenje ako te druga strana u raspravi uvjeri da je tvoj argument nepotpun ili neodgovarajući.

5. Pravo na mišljenje

U žaru rasprave lako je izgubiti prisebnost i napasti drugu osobu zato što ima drugačije mišljenje od tvog. Stoga je nužno imati na umu da svi imaju pravo na svoje mišljenje i to što ga imaju ne znači ništa loše.

6. Usredotočenost

Ostani usredotočen na temu debate i ne zastranjuj u druga područja. Čini se očitim, ali je tome lako popustiti tijekom debatiranja.

Izvor: Preneseno s BBC Schools –Student Life: http://www.bbc.co.uk/schools/studentlife/revisionandskills/skills/debating_skills.shtml