Savjeti za brzo čitanje
Autor: Kristina Golubić, 30. 11. 2010.

Često dobijete mnoštvo knjiga kako bi pripremili referat, seminarski rad ili napisali esej, iako je jasno da zaista nemate vremena pročitati sve što se nalazi na popisu literature. Međutim, možda ipak nije nužno temeljito pročitati stranice preporučenih knjiga. Umjesto toga, brzo čitanje može uvelike pomoći – jednostavno pregledajte, odnosno pročitajte, svaki drugi red i uvježbajte svoje oči da se fokusiraju samo na ključne riječi, one koje su zaista relevantne za vaš rad.

Kad god se oči čitača zaustave na nekoj riječi, to se zove „fiksacija“. Većina ljudi se pritom usredotoči na jednu riječ u redu. To je dovoljno da se stekne predodžba o tome je li knjiga, članak ili odlomak koji se čita zaista bitan za ono zbog čega ga čitamo.

Savjeti za brzo čitanje:

1. Nemojte se fokusirati na svaku riječ, već grupirajte/riječi ovako/zajedno.
  2. Koncentrirajte se na to da ne mičete ustima dok čitate jer to redovito usporava čitanje.
  3. Jasno definirajte razlog zbog kojeg čitate knjigu. Što je ono što zaista tražite? Odgovor na ova pitanja će vam uštedjeti vrijeme dok letimično pregledavate tekst.
  4. Ako svaki dan provedete samo par minuta pokušavajući čitati brže nego li to uobičajeno činite, uskoro ćete sigurno postati brži u čitanju.
  5. Ako vam je teško duže vremena održati koncentraciju dok pokušavate brzo čitati, u početku brzo čitanje vježbate 5 do 10 minuta, a potom postepeno produljujte vrijeme posvećeno ovoj vježbi.
  6. Postoje i knjige koje vam mogu pomoći u vježbi usavršavanja brzog čitanja. Stoga je najbolje da se obratite svom nastavniku ili nastavnici ili osoblju u školskoj ili gradskoj knjižnici, koji će vam sigurno znati pomoći.

Izvor: Preneseno s BBC Schools –Student Life: http://www.bbc.co.uk/schools/studentlife/revisionandskills/skills/how_to_speed_read.shtml