Mjesec hrvatske knjige
Autor: Tanja Kolar Janković, 26. 10. 2017.

U utorak  24. listopada učenici 1. M i 2. D posjetili su Gradsku knjižnicu i čitaonicu  Virovitica. Povod je  Mjesec  hrvatske  knjige koji se obilježava  od 15.10 do 15.11. 2017. Ove godine tema je enciklopedistika  pa su učenici poslušali predavanje Enciklopedistika u Virovitičko-podravskoj županiji s posebnim osvrtom na Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica.

U izlaganju knjižničarke Danijele Crničić  učenici su saznali koja je prva hrvatska enciklopedija, Lucidar. Saznali su najvažnije činjenice o hrvatskim  enciklopedijama, kada su napisane, tko ih je napisao tko su  glavni urednici i kada su tiskane. Isto tako su saznali nove informacije  npr.,  da u enciklopedije  spadaju i leksikoni, te po čemu se razlikuju.

U izlaganju knjižničarke  Silvije Perić saznali su  postotak  naslova enciklopedija u osnovnim i srednjim školama  Virovitičko–podravske županije.  Pa su tako čuli i da  Tehnička škola Virovitica  ima 72 enciklopedije, tj. najviše naslova od svih  osnovnih i srednjih škola u županiji.

Nakon zanimljivog i poučnog predavanja učenici su razgledali prigodnu izložbu i s novim spoznajama  osvijestili važnost enciklopedijske građe, mogućnostima i znanjima koje posjeduje te kojima će se moći služiti tijekom obrazovanja, ali i cjeloživotnog učenja.

Lorena Galešić, 1. M