Ovaj mjesec: 1986

Obilježen Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
Autor: Tanja Kolar Janković, 6. 12. 2016.

1. i 2. prosinca 2016. učenici razreda 5.-1 M i 5.-2 M, smjera medicinska sestra/tehničar opće njege održali su predavanje učenicima 3. i 4. razreda usmjerenja strojarski računalni tehničar, drvodjeljski tehničar dizajner, šumarski tehničar i elektrotehničar povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a koji se u  svijetu obilježava 1. prosinca.

Toga dana, unazad 21 godinu, pažnja svih stanovnika Zemlje usmjerava se prema AIDS-u kao vodećoj globalnoj prijetnji. Cilj ovoga predavanja bilo je podizanje svijesti učenika o HIV infekciji i onoga čemu ona vodi, a to je AIDS. Što je HIV, a što AIDS? Koje su komplikacije te kako se manifestira? Koje su preventivne mjere, a koje metode liječenja? Kako se testirati i gdje? Predavanje je bilo prilagođeno učenicima i fokusirano na međusobnu interakciju temeljenu ne samo na izlaganju činjenica, već na postavljanju pitanja i davanju odgovora što je umnogome olakšala činjenica da su edukatori bili vršnjaci.

Učenici i profesori koji su sudjelovali u predavanju nosili su crvenu vrpcu koja je  jedan od načina solidariziranja s ljudima inficiranim i oboljelim od AIDS-a. Budući da crvena boja simolizira i ljubav i krv, a značenje isticanja vrpce potporu, ona se koristi kao sredstvo podizanja svijesti ljudi diljem svijeta. Najviše pažnje bilo je usmjereno na ukazivanje samih metoda prevencije, ali i na način otkrivanja da li je osoba zaražena. AIDS je spolno prenosiva bolest, a HIV je retrovirus koji ju uzrokuje.

Osoba koja smatra da postoji rizik da se zarazila, može obaviti testiranje anonimno i besplatno na Odjelu transfuzije OB Virovitica i u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

Anamarija Mikolčić i Luka Čubelić, 5.-1 M