Oporaba i restauracija stare komode- 1. dio
Autor: Franjo Nađ, Tanja Kolar, 24. 11. 2015.

Nakon održanog edukativnog predavanja i prezentacije na temu "Novi sjaj, staro ruho" (gosp. Darko Glumac, tehnički koordinatora VIDRE - Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije učenicima III. i IV. razreda drvodjeljskog tehničara dizajnera) učenici su dobili i konkretan zadatak da u sklopu praktične nastave pod vodstvom stručnog učitelja restauriraju, obnove i oporabe komodu.

Učenici, prethodno nadahnuti edukativnom prezentacijom obnavljanja starog namještaja, s oduševljenjem su prihvatili postavljeni zadatak kao svojevrstan izazov da osobnim angažmanom ostvare novi sjaj na komodi.

Tehnički podaci konkretnog proizvoda

Starost komode: komoda je izrađena 50 – tih godina prošlog stoljeća

Stanje komode: komoda je u drvodjeljski praktikum došla u stanju da je bilo započeto skidanje završnog laka (vidljivo iz fotografija)

Faze rada na oporabljanju i restauraciji komode

Radionice su se održavale u trajanju od 5 sati u 3 termina.

faza 1 : rastavljanje komode na sastavne dijelove

faza 2 : grubo brušenje

faza 3 : čišćenje i oprašivanje plohe

faza 4 :fino brušenje