Prevencija trgovanja ljudima
Autor: Melita Majurec, Tanja Kolar, 21. 10. 2015.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv trgovanja ljudima, u petak, 16. listopada 2015., sukladno programu preventivnih aktivnosti planiranih Godišnjim planom i programom rada škole u šk.g. 2015./2016.,  u vrijeme sata razrednoga odjela IV. razreda šumarski tehničar i drvodjeljski tehničar dizajner, policijski službenik za prevenciju PU virovitičko-podravske g. Dražen Huzjak, provodeći planirane aktivnosti iz projekta, održao je predavanje na temu „Prevencija trgovanja ljudima“.

Trgovanja ljudima, kao jednoga od najbeskrupuloznijih primjera kršenja ljudskih prava radi stvaranja ilegalnog profita, nije izuzeta niti jedna država na svijetu. Žrtvama se njihova ljudska prava krše na način da im se ograničava mogućnost kretanja, onemogućava komuniciranje sa obitelji i okolinom, te ih se u takvim okolnostima na različite načine iskorištava. Žrtve trgovanja ljudima su u najvećem broju slučajeva žene, djeca, a sve češće i muškarci.

Budući da su najranjivije skupine u trgovanju ljudima mlađe osobe, preventivne su aktivnosti i usmjerene na učenike završnih razreda koji završetkom svojega obrazovanja, u potrazi za poslom, vrlo lako mogu postati žrtve.