Obilježen 8. Tjedan psihologije
Autor: Melita Majurec, 23. 2. 2015.

U okviru obilježavanja 8. Tjedna psihologije koji se u cijeloj Hrvatskoj obilježavao u tjednu 16. do 20. veljače 2015., u Tehničkoj je školi stručna suradnica, psihologinja Melita Majurec održala radionice u sklopu provođenja projekta PREVENCIJA NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA. Radionice su provedene 18. veljače 2015. u vremenu od  14.55 do 16.30 sati u trećem razredu elektrotehničkog programa.

Program PREVENCIJA NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA nastao je realizacijom projekta kojega je vodilo Društvo za psihološku pomoć od 2009.-2011. u suradnji s organizacijom Movisie iz Utrechta  i financijsku podršku MATRA programa Ministarstva vanjskih poslova Nizozemske i Grada Zagreba te u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Ideja vodilja sve četiri održane radionice bila je da ni pod kojim uvjetima u bliskim odnosima nasilje nije prihvatljivo i da za njega nema opravdanja.

U prvoj radionici „Sanjam dobru vezu“ cilj je bio osvijestiti očekivanja, uvjerenja i rodne stereotipe o ljubavnim vezama i partnerskom odnosu te usvojiti osnovna znanja o kvalitetnoj vezi i pravima u ljubavnoj vezi. U drugoj radionici „Otvorenih očiju“  radilo se na prepoznavanju različitih vrsta nasilja i pritisaka u mladenačkim vezama, uzrocima nasilnog ponašanja te posljedicama podnošenja nasilne veze. U  sljedećim radionicama  „Moje želje i moje granice“  te „Kako prijatelji mogu pomoći“  pokazalo  se koliko je važno znati izraziti svoje želje i potrebe, postaviti granice i koristiti pregovaranje kao konstruktivni način rješavanja sukoba te koliko je važno znati da je u redu potražiti pomoć kad se osoba nalazi u nasilnoj vezi.

U radionicama je sudjelovao 21 učenik  koji su svojim aktivnošću doprinijeli odličnoj atmosferi u kojoj smo svi ponešto naučili.