Ja sam iz razreda nepušača

- Ponosno mogu reći nagrađeni učenici našeg 1M razreda.

Već treću godinu županijski Zavod za javno zdravstvo Sv. Rok na poseban način, a povodom 31. svibnja, Svjetskog dana nepušenja, nagrađuje učenike srednjih škola u čijem razredu nema niti jednog  pušača. Anketom provedenom na oko 3500 srednjoškolaca u Pitomači, Orahovici, Slatini i Virovitici titula razreda nepušača ove je godine pripala samo dvama razredima – prvom razredu za zanimanje medicinska sestra/tehničar  opće zdravstvene njege u Tehničkoj školi Virovitica te maturantima, agroturističkim tehničarima u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca  Pitomača.

- Mladi svojim primjerom nepušača puno čine na promociji zdravog života, a mi tu naviku prepoznajemo i želimo je nagraditi. Pušenje nije samo odraz želje među mladima da se svide vršnjacima, da budu 'cool' u društvu. Ono je i prvi korak ka drugim vrstama ovisnosti, ali i put koji otvara mogućnost za obolijevanje od kardiovaskularnih bolesti i malignih bolesti dišnog sustava, koje su svake godine u porastu – upozorava dr. Miroslav Venus, ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Sv. Rok. Na anketiranoj populaciji u srednjim školama, oko 43 posto mladih izjavilo je da puši ponekad ili redovito, najčešće zbog utjecaja okoline i društva. Onima koji su kao razred odlučili živjeti zdravo punim plućima, daleko od mirisa dima i cigarete, Zavod je kao poticaj ove godine poklonio prijenosnu USB memoriju od 4 GB u zanimljivom dizajnu, te ih motivirao da svojim iskustvom rade na promicanju nepušenja među vršnjacima.

Akcija među mladima je početak obilježavanja Svjetskog dana nepušenja kojom Zavod građanima ukazuje na opasnosti od pušenja i potiče ih na zdraviji način života.

Razmislite i vi i recite DA NEPUŠENJU.