Učenici Tehničke škole Virovitica posjetili Hrvatski sabor
Autor: Tanja Kolar Janković, 13. 11. 2013.

Učenici završnih razreda Tehničke škole Virovitica i ove su godine posjetili Hrvatski sabor, u okviru predmeta Politika i gospodarstvo, u pratnji predmetne profesorice Suzane Đebro te profesorica Margarete Bandić i Vlatke Hižman- Tržić.

U Hrvatski sabor stigli smo u trenutku vođenja žustrih rasprava povezanih s održavanjem referenduma „U ime obitelji“ tako da su učenici oko 20-tak minuta nazočili samoj sjednici Hrvatskoga sabora, pomno prateći zastupnike od kojih je svaki žustro branio svoje stavove  pozivajući se na Ustav, zakone i međunarodne dokumente.

Osim obilaska samog Sabora i nazočenja sjednici, učenici su imali priliku postavljati pitanja zastupnicima koji su nas dočekali. Ove su se godine na poziv odazvali gospodin Tomislav Žagar, Domagoj Hajduković i Igor Češek (gospodin Hajduković i Češek su dvojica od pet najmlađih saborskih zastupnika).

Učenici su postavljajući pitanja povezana s obrazovanjem, naknadom saborskih zastupnika za odvojen život, gospodarskom krizom, ljudskim pravima (s posebnim naglaskom na jednako pravo obrazovanja za sve), dvojezičnošću u Vukovaru, skupocjenim službenim automobilima, očekivali i odgovor koje političke stranke moraju biti član da bi dobili posao u Virovitici?!

Nakon jednosatnog maratona, postavljanja pitanja i dobivanja odgovora, napustili smo Hrvatski sabor i krenuli do Etnografskog muzeja na izložbu „Vic o plavuši: stereotipi u kojima živimo“  (vic o plavuši danas je najuniverzalniji primjer – svugdje prisutnog stereotipa na račun žena koje (slučajno) imaju  plavu kosu.).

U Etnografskom  muzeju Zagreb pogledali smo i izložbu Makedonski narodni instrumenti.

U Cineplexxu Centra Kaptol pogledali smo film te krenuli put Virovitice.

Virovitički Tehničari  pokazali su visoko razvijenu svijest o svim društvenim i političkim pitanjima u Republici Hrvatskoj.

Suzana Đebro, prof.