Obavijest- prijevoz učenika
Autor: Tanja Kolar Janković, 16. 1. 2013.

Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 10. siječnja 2013. godine donijela je Odluku o sufinanciranju međumjesnoga javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola u razdoblju siječanj – lipanj 2013. godine (u daljnjem tekstu: Odluka).

U skladu s Odlukom svi redoviti učenici koji su ostvarili pravo na sufinancirani prijevoz u razdoblju rujan – prosinac 2012. godine, ostvaruju to pravo i prema novoj Odluci.

Na temelju prikupljenih podataka iz aplikacije „Prijevoz učenika“ Ministarstvo je izradilo  jednoobrazne popise učenika (u daljnjem tekstu: Popis) s utvrđenim maksimalnim cijenama sukladno kriterijima koji su propisani Odlukom o sufinanciranju međumjesnoga javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola u razdoblju siječanj – lipanj 2013. godine.

Ukoliko je cijena mjesečne učeničke karte za autobus veća od:

• 600 kuna za relaciju do 10 km, sufinancira se 75% od 600 kuna
  • 800 kuna za relaciju veću od 10 km, a manju od 20 km, sufinancira se 75% od 800 kuna
  • 1.000 kuna za relaciju veću od 20 km, a manju od 30 km, sufinancira se 75% od 1.000 kuna
  • 1.100 kuna za relaciju veću od 30 km, a manju od 40 km, sufinancira se 75% od 1.100 kuna
  • 1.300 kuna za relaciju veću od 40 km, a manju od 50 km, sufinancira se 75% od 1.300 kuna
  • 1.500 kuna za relaciju veću od 50 km, sufinancira se 75% od 1.500 kuna.

Potvrda koju su učenici do sada koristili u ostvarivanju prava na sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza popunjava se na isti način, a koristi se u slučaju kada se učenik ne nalazi na Popisu.

OSTVARIVANJE PRAVA NA SUFINANCIRANI PRIJEVOZ

Pravo na sufinanciranje troškova javnoga međumjesnog prijevoza ostvaruje učenik:

- ako je u školskoj godini 2012./2013. upisao i redovito pohađa srednju školu na području Republike Hrvatske,

- ako kupuje mjesečnu kartu za korištenje sredstava redovitoga putničkoga javnoga linijskog prijevoza (autobus i vlak),

- ako udaljenost od mjesta (adrese) prebivališta odnosno boravišta učenika do mjesta (adrese) škole iznosi više od pet (5) kilometara.

Ako učenik ima mogućnost korištenja prijevoza vlakom i autobusom, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta podmirivat će trošak prijevoza vlakom ako je:

• adresa u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika udaljena do 2 km od željezničke postaje,
  • vozni red prilagođen održavanju nastave.

Učenici koji ispunjavaju navedene uvjete ostvaruju pravo na sufinanciranje troškova prijevoza jedne mjesečne učeničke karte za odgovarajuće relacije na kojima koriste usluge prijevoza za vrijeme trajanja nastave i stručne prakse. Ako učenik za dolazak u školu i obavljanje stručne prakse kupuje dvije mjesečne karte, ima pravo na sufinanciranje jedne po vlastitom izboru.

Udaljenost za ostvarivanje prava na sufinanciranje prijevoza mjeri se od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta do adrese škole. Provjera udaljenosti dviju adresa dostupna je uz pomoć interaktivne karte na službenim stranicama HAK-a: http://map.hak.hr/.

Kombinirani prijevoz priznaje se učenicima koji koriste dva međumjesna javna prijevoza u jednom odnosno istom smjeru (ne odnosi se na slučajeve ako učenik putuje u školu jednim prijevoznikom, a vraća se s nastave s drugim prijevoznikom, u tom slučaju ima pravo na sufinanciranje jedne mjesečne karte po vlastitom izboru).

Sve eventualne izmjene i dopune, ukoliko ih ima u odnosu na mjesec prosinac 2012. (promjena adrese, promjena prijevoznika, prijelaz u drugi razred i sl.), učenici su obvezni prijaviti razredniku, a razrednik T. Kolar Janković.