Ovaj mjesec: 1969

"I ja znam, i mene se pita!" - Tehnička škola Virovitica partner u novom projektu Foruma za slobodu odgoja
Autor: Tanja Kolar Janković, 3. 3. 2020.

Program osnaživanja učenika

za aktivniju participaciju u školi i lokalnoj zajednici

Nakon uspješnog projekta “Sretno dijete” – program prevencije nasilja učenjem socioemocionalnih vještina djece, mladih i učitelja Tehničke škole Virovitica i Foruma za slobodu odgoja  2016. godine, u kojemu je educirana prva generacija vršnjačkih medijatora, izvannastavna aktivnost vršnjačka medijacija nastavlja se svake nastavne godine.  Vršnjački medijatori educiraju učenike prvih razreda o komunikaciji, sukobima, potrebama i koracima medijacije, a zainteresirani učenici dodatnom edukacijom postaju vršnjački medijatori.

Stoga učenike i djelatnike Tehničke škole Virovitica veseli partnerstvo u novom  projektu Foruma za slobodu odgoja  i škole partnera X. gimnazije “Ivan Supek “ iz Zagreba koji je dobio financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Glavni je cilj projekta osnažiti učenike i učenice za detektiranje problema u školskoj i lokalnoj zajednici te predlaganje, osmišljavanje i provođenje projektnih rješenja s ciljem učeničkog aktivnog sudjelovanja u školskoj i lokalnoj zajednici.

Predviđeno trajanje projekta je do 30. studenog 2020., a planirane su sljedeće aktivnosti:

- deset učenika (15 – 17 godina)  sudjelovat će u fokus grupi na temelju čijeg će izvještaja edukacija učenika Tehničke škole Virovitica biti prilagođena njihovim potrebama,

- dvadeset učenika iz 2. i 3. razreda sudjelovat će u dvodnevnoj edukaciji na kojoj će se osnažiti za upravljanje odlukama, vođenju konstruktivnih dijaloga i provedbu projekata na razini škole i u lokalnoj zajednici, te uz pomoć Forumovih stručnjakinja osmisliti minimalno dvije projektne inicijative na razini škole ili u lokalnoj zajednici,

- provedba osmišljenih ideja i inicijativa uz podršku školskih kordinatorica te stručnjakinja FSO-a, uz dodatno uključenje dvadeset i više učenika u radionice i inicijative,

- u studenom će učenici predstaviti svoje projekte na Okruglom stolu s pedesetak sudionika iz partnerskih i ostalih škola.