Izvanučionička nastava u Ljubljani
Autor: Tanja Kolar Janković, 11. 11. 2019.

Na izvanučioničkoj nastavi u Ljubljani 5.i 6. studenoga, a u sklopu projekta "Naučimo kako upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću" čiji je nositelj Strukovna škola Virovitica, sudjelovalo je 160 učenika iz svih srednjih škola Virovitičko - podravske županije. Među njima je bilo i 20 učenika trećih razreda naše škole u pratnji profesora D. Golinca i V. Hižman-Tržić.
O dojmovima čitajte u prilogu iz pera Dominika Mežnarića, učenika 3.E i iz priloženih fotografija.

Na put pema Ljubljani krenuli smo 5. 11.2019.  nešto poslije osam sati raspoređeni u  četiri autobusa. Svrha putovanja bila je posjet Ljubljani u sklopu projekta Medijska i financijska pismenost u organizaciji  fondova Europske unije. Uz usputna zaustavljanja put nas je vodio preko Varaždina, Ptuja, Maribora do Ljubljane.  U Republici Sloveniji dočekala nas je kiša i oblačno vrijeme.

Netom nakon dolaska, oko 13 sati, slobodno vrijeme proveli smo u trgovačkom centru i čekali ostatak grupe koji je kasnio.  Zajednički smo posjetili Kristalnu palaču i tvrtku koja se bavi trgovanjem udjela za male klijente na burzi.  Arhitektura same Kristalne palače je impresivna- stakleni toranj visok 89 metara. Najviša je građevina u  R. Sloveniji i sjedište je poslovnih, trgovačkih, kulturnih i rekreativnih ustanova. Zatim smo posjetili Ljubljansku borzu koja radi već 30 godina, usko je povezana s radom Zagrebačke burze  i imaju zajednički indeks  ADRIA prime.

U slobodnom razgledu vidjeli smo Tromostovje, Zmajski most,  Prešernov trg, crkve koje ga okružuju i Tržnicu Center. U 18 sati okupili smo se na Prešernovom trgu  i krenuli u M hotel Ljubljana. To je novouređen hotel sa 4 zvijezdice, star četiri godine koji ima 145 soba. Uslijedio je smještaj u sobe i večera u 19.30.  Slobodan izlazak  iskoristili smo za kupovinu suvenira. Nakon noćenja smo doručkovali, a zatim posjetili Nacionalni muzej Slovenije i razgledali otvorene postave. Potom  smo trebali ići u službeni razgled grada, ali zbog obilne kiše skratili smo obilazak i posjetili lokalne ugostiteljske i trgovačke objekte.

Na put prema Virovitici krenuli smo u 13.00 sati i uz usputna zaustavljanja sretno smo stigli oko 18.00 sati.

Dominik Mežnarić, 3. E