Montenegro express - maturalno putovanje :)
Autor: Tanja Kolar Janković, 24. 6. 2019.

Mostar-Budva-Perat-Porto Montenegro-Sarajevo

Učenici trećih i četvrtog razreda medicinskog smjera u nedjelju 16. lipnja, otisnuli su se na putovanje do Budve. Rana zora ( ili polazak u 5.00) nije  omelo mlade putnice da putovanje života započnu pjesmom koja se orila autobusom tijekom cijelog putovanja.

Do odredišta putovalo se kroz Bosnu i Hercegovinu, a naša vodička gospođa Lidija Pintarić predstavila je sve bitne povijesne, geografske, političke i kulturološke osobitosti zemlje koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim, pa ni nas. Uz rijeku Bosnu, prošli smo kraj Zenice i uvjerili se kako je bila središte teške metalurgije, kao i simbol najzloglasnije kaznionice u kojoj se znalo naći i do 6 000 zatvorenika.

Uz tok tirkizne rijeke Neretve stigli smo do užarenog Mostara, grada svjetla, mostova i kamenih ulica. Užarena temperatura od 32 stupnja nije nas omela u ispijanju kafe i okrjepi pitom ili ćevapčićima, tradicionalnim jelima i pićima ovoga kraja. Razgledali smo čaršiju, a najviše nas je oduševio Stari most visok 23 metra s kojega smo vidjeli i impozantni skok i skakača koji simbolizira hrabrost, odvažnost i zdrav način života u hladnu rijeku koja simbolizira čistoću prirode.

Prepuni dojmova, pomalo umorni nastavili smo odiseju cestama koje su nas uvjerile da trebamo cijeniti infrastrukturu naše domovine. I nakon 17 sati putovanja, stigli smo u Budvu. U sobe smo se smjestili uz ritmove s Budva Beer Festa na kojemu su nastupali Riblja čorba, Psihomodo pop i Zabranjeno pušenje čiji su nas ritmovi pratili i na tulumu na plaži.

Dan drugi započeo je ranim buđenjem jer smo razgledali 2500 godina staru Budvu, opasanu gradskim zidinama i sve arhitektonske znamenitosti toga gradića.

Nakon razgledavanja uživali smo u slobodnom vremenu provedenom na Slovenskoj plaži. Unajmljenim pedalinama uputili smo se na obližnji školj ili otok Svetog Nikole gdje smo uživali u kupanju i sunčanju.

Nakon večere slijedio je organiziran odlazak u disco klub i zabava uz plesne ritmove, a onda nastavak druženja uz mjesečinu, u ugodnom društvu na plaži. Zabava je potrajala dugo u noć pa za obilazak Kotora  sljedeći dan trošili su se posljednji atomi snage. Jer Kotor osim što je luka i trgovačko središte čitav je grad muzej, opasan zidinama unutar kojih se nalaze lijepe kuće, fontane i crkve, te mnoštvo mačaka koje su postale simbol grada.

Potom smo obišli Perast, najstarije naselje u Boki kotorskoj i fotografirali otočić Gospe od Škrpelja koji su stvorili čuveni bokeljski mornari polažući kamenje u znak zahvalnosti Gospi zaštitnici tijekom 250 godina. A onda smo obišli Porte Montonegro,  impozantnu i mondenu, najluksuzniju marinu na Jadranu.

Ostatak dana proveli smo u guštanju na plaži, a večer u ugodnom druženju. Baš kao i četvrti dan kada smo uživali u kupanju i druženju.

Peti dan smo se oprostili od Budve i panoramskom vožnjom crnogorskom obalom i Bosnom i Hercegovinom stigli do Jablanice gdje smo ispili kafu.

U Sarajevu smo obišli sve znamenitosti, a naša vodička nas je podsjetila na sve strahote koje su Sarajlije proživjeli u vrijeme opsade. A najviše nas se dojmilo životno načelo požuri, polakho, kao i simbol Inat kuće. Okrjepili smo se ćevapčićima u tipičnom restoranu na Baščaršiji, napili vode na Sebilju iz poznate česme kako bismo se opet vratili u Sarajevo, multikulturalni grad u kojemu se stoljećima spajaju istok i zapad.

U večernjim satima nastavili smo put kući, naravno uz pjesmu.

Priloženi dokumenti:
IMG_20190616_140315.jpg (1,007.35 KB)