Ovaj mjesec: 1984

Učenici Tehničke škole Virovitice posjetili NE Krško
Autor: Tanja Kolar Janković, 21. 5. 2019.

U ranu zoru 15.5. 2019. učenici 4. E, 4. SRT, 3. E i 2. E krenuli su na uzbudljivo i poučno putovanje.

Već u 8.00 u Tehničkom muzeju Nikola Tesla pogledali su dokumentarni film o NE Krško i ispunili anonimnu anketu. Potom je gospodin Renato Filipin znatiželjnu skupinu proveo kroz postav muzeja povezan s nuklearnom energijom, nuklearnim elektranama i nuklearnim otpadom.

Potom su prešli granicu s Republikom Slovenijom i, uz najstrože mjere sigurnosti,  ušli u kompleks NE Krško. Učenici podijeljeni u dvije grupe te uz pratnju stručne osobe i dviju profesorica razgledali su postrojenja (kontrolnu sobu, turbinu s generatorom električne energije, prostoriju s kondenzatorom u kojoj se ukapljuje vodena para i miješa s hladnom vodom iz Save).

U vanjskom dijelu postrojenja razgledali su spremnike sa zalihom goriva, velike dimnjake iz kojih izlazi vodena para. Obišli su i obalu rijeke Save iz koje se crpi voda za hlađenje te se na licu mjesta uvjerili kako eko sustav nije narušen.

Saznali su da je NE Krško opremljena Westinhouslovim lakovodnim tlačnim reaktorom toplinske snage od 1.994 MW. Priključna je na 400-kilovotnu mrežu za opskrbu potrošačkih središta u Republici Sloveniji i Republici  Hrvatskoj. S novim parogeneratorima i niskotlačnim turbinama snaga se povećala na 696 MW na pragu, a njena godišnja proizvodnja prelazi 5 milijardi KWh, što je oko 40 % električne energije proizvedeno u Sloveniji.

Ova stručna ekskurzija u potpunosti je ostvarila svoj cilj: podizanje razine osviještenosti učenika o ograničenim resursima energije te korištenje, važnost i sigurnost rada NE.

Pri povratku u Zagreb učenici su ispunili još jednu anketu. Navratili su u trgovački centar na okrjepu gdje su proveli i nekoliko ugodnih sati u druženju.

Ivana Vlaisavljević, prof.