10. prosinac-Dan ljudskih prava
Autor: Kristina Golubić, 10. 12. 2010.

Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

Univerzalnu deklaraciju je usvojila je i objavila Opća Skupština UN-a u Parizu, 10. prosinca 1948. godine. Deklaracija predstavlja prvo globalno izražavanje prava svih ljudskih bića. Sadrži 30 članaka koji su kasnije elaborirani u međunarodnim ugovorima, regionalnim instrumentima ljudskih prava, nacionalnim ustavima i zakonima koji proizlaze iz Deklaracije.

Opća deklaracija o ljudskim pravima dostupna je na stranicama Vladinog ureda za ljudska prava.

Tema ovogodišnjeg  Dana ljudskih prava jesu zagovaratelji ljudskih prava koji djeluju protiv diskriminacije, često i sa velikim rizikom kako za sebe tako i za svoje obitelji, ali su na ovaj dan prepoznati i priznati jer osim diskriminacije progovaraju i protiv iskorištavanja, zlostavljanja i nasilja. Oni zagovaraju pravdu i žele zaštiti one čija se prava krše. Zahtijevaju odgovornost za prekršitelje i transparentost u vladinim akcijama. Aktivni su u svakom dijelu svijeta radeći sami kao i u grupama, lokalnim zajednicama, nacionalnoj politici i internacionalno.

Dan ljudskih prava 2010. će istaknuti i promovirati njihova postignuća kao i naglasiti ključnu ulogu Vlada u omogućivanju i osiguravanju njihovog rada. Želi se također potaknuti nove zagovaratelje da progovore i poduzmu akcije gdje god i u kojim god se oblicima diskriminacija manifestira.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/kalendar?news_id=4546