Dan svetog Nikole
Autor: Kristina Golubić, 6. 12. 2010.

Sveti je Nikola jedan od najomiljenijih i najštovanijih svetaca. Diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Po drevnome običaju, uoči tog dana djeca stavljaju čizmice ili čarape u prozor kako bi sveti Nikola u njih stavio darove. Tradicionalni darovi za djecu su jabuke, lješnjaci i bademi. Svetog Nikolu prati Krampus  koji zločestoj djeci dijeli šibe. O svetom Nikoli kruže razne legende; spasio je kćeri osiromašenog plemića podarivši im vrećice zlatnika kao miraz, spasio je brod od potapanja na olujnom moru  i ponovno je oživio djecu umorenu od gostioničara. Svojom je dobrotom i velikodušnim djelima sveti Nikola postao zaštitnikom djece, putnika i pomoraca, ali i pomoćnikom za pronalaženje ukradenih stvari.