Posjet NE Krško
Autor: Tanja Kolar Janković, 8. 6. 2018.

23.  svibnja  2018.  godine,  5 sati  ujutro krenuli smo prema  odredištu našega putovanja - NE Krško. Iako još vrlo pospani (neki još i s jastukom pod glavom), jedva smo čekali vidjeti NE o kojoj tako često slušamo u medijima, ali i na satu fizike. Naša  prva  postaja  bila  je  Tehnički  muzej  u  Zagrebu  gdje  nas  je  ugodno  dočekao  kustos, gospodin Filipin i gdje  smo  odslušali  predavanje  te  odgledali  kratkometražni  film  o  radu  NE. Promijenili smo  autobus i  krenuli   prema  hrvatsko-slovenskoj  NE  Krško,  na lijevoj  obali  Save,  3 km  nizvodno  od  grada  Krško. Stigavši  na  cilj,  podijelili  su  nas  u  dvije  skupine. Prolaženjem  kroz  postrojenja  uvidjeli  smo  važnost  elektrane koja  opskrbljuje  Hrvatsku  s  16 %  ukupne  potrošnje energije.  Republika  Hrvatska  vlasnik  je  50 % elektrane  i  dobiva  50 % proizvedene  energije.  NE  Krško  opremljena  je  Westinghouseovim  PWR  reaktorom  snage  696  MWe. Godišnje  proizvede  5,5  milijardi  kWh  električne  energije.  NE Krško  radi  u  18- mjesečnom  radnom  ciklusu,  tj.  vremenski  period  između  dva  remonta  je  18  mjeseci.  Samim  spomenom  NE  ljudi  imaju  negativno  mišljenje, a našim  posjetom  shvatili  smo  da  je  stupanj  sigurnosti  vrlo  visok. Nakon  obilaska  NE  Krško  uputili  smo  se  prema  Zagrebu  gdje  smo  imali  slobodno  vrijeme  za  razgled  grada. U  Viroviticu  smo  stigli  u  kasnim  poslijepodnevnim  satima. Izlet je bio vrlo ugodan i poučan. Vratili  smo  se puni dojmova, zadovoljni, s nekim novim znanjima koja se ne mogu naučiti iz knjiga.

Terezija  Galović - Čubrić, prof.