Ovaj mjesec: 1969

Alen Vedrinski 1. na međužupanijskom natjecanju iz CNC tehnologija
Autor: Tanja Kolar Janković, 1. 3. 2018.

Natjecanje iz CNC tokarenja i glodanja provodi se desetak godina na međužupanijskoj i državnoj razini. U posljednje vrijeme međužupanijsko natjecanje održava se u Slavonskom Brodu (sjeverno-istočna Hrvatska), Zagrebu (sjeverna i središnja Hrvatska) i Zadru (južna Hrvatska), dok se državno natjecanje održava u Zagrebu u Strojarskoj tehničkoj školi Fausta Vrančića.

Na državno natjecanje plasiraju se najbolji učenici s međužupanijskih natjecanja (najčešće troje prvoplasiranih), dakle ukupno oko 10 učenika. Na državnom natjecanju učenici još izrađuju predmet na stroju.

Ove je godine natjecanje održano 23. veljače 2018, a učenik  Alen Vedrinski , IV. razreda, usmjerenje  strojarski računalni tehničar natjecao se u području rada CNC tokarenje i pritom zauzeo 1. mjesto te se plasirao na državno natjecanje. Mentor je učeniku Zdravko Blažević, dipl. ing. Čestitke Alenu i mentoru za izvrstan uspjeh!

Zadatak je bio vrlo složen i potrebno je dobro poznavati program Sinumerik 840D te mogućnosti školskih tokarlica EMCO Turn 55 i EMCO Mill 55, pripadajuće funkcije programiranja, odgovarajuće cikluse programiranja, izradu tehnološke dokumentacije programiranja (operacijski list, plan alata, plan stezanja, plan rezanja, ispis programa), simulaciju programa u 2d i 3dView kao i potrebne režime rada. Također, potrebno je poznavati neke matematičke operacije (npr. trigonometrijske funkcije) kako bi se mogle izračunati neke točke programiranja koje se ne vide na crtežu. Rješavanje zadatka trajalo je 150 minuta.