Umjeteonstvo učenika srednjih škola Virovitičko-podravske županije na LiDraNu 2018.
Autor: Tanja Kolar Janković, 14. 2. 2018.

U organizaciji Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Virovitičko-podravske županije i škole domaćina – Tehničke škole Virovitica održana je Županijska smotra LiDraNo 2018.

U ponedjeljak, 12. veljače 2018. u Kazalištu Virovitica publika je mogla uživati u devet pojedinačnih dramsko-scenskih  nastupa. Učenici su kazivajući poeziju i govoreći monologe pokazali izniman talent. Izbornik  Ivan Đuričić  čestitao je  i zahvalio svim učenicima i mentorima što, bez naknade i priznanja, ulažu vjeru i trud u ono što rade. Iskazao je i nadu da će neki od izvođača postati i njegovi kolege. Nakon riječi pohvale, dobronamjernih savjeta i uputa za državnu razinu predložio je Manuelu Ponjavić, učenicu 3. razreda Srednje škole „Stjepan Ivšić“ Orahovica.

U četiri scenske igre sudjelovalo je dvadeset učenika. Učenici Gimnazije Petra Preradovića Virovitica adaptirali su roman Lolita i na kreativan način ispričali svoju verziju. Mentorica je Maja Bašnec.

Učenice Strukovne škole Virovitica uprizorile  su  Mlijeko i med, Rupi Kaur. Mentorica je Marija Karacsony.

Antikomad  Stolice Eugena Ionescoa  postavile su učenice Katoličke klasične gimnazije s pravom javnosti u Virovitici. Mentorica je profesorica Sunčana Voronjecki.

Doškolovovavanje osmislili su i uprizorili učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina. Mentorica je profesorica Valerija Ivanac-Jelenčić.

Izbornik i povjerenstvo, u sastavu gospođe Blanke Bart i profesorice Marinke Trohe, pohvalili su učenički rad, ali i uputili konstruktivne kritike i prijedloge koje će  učenici moći utkati u svoj rad: odabrati prikladne teme, utkati vlastiti doživljaj teksta, igrati sa srcem i igrati do kraja.

Nakon okrjepe u Tehničkoj školi održani su okrugli stolovi literarnog i novinarskog stvaralaštva. I tu su se čuli pozitivni i poticajni komentari, kao i prijedlozi. Povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo u sastavu  novinarke Mirjane Lukačić i profesorica Valerije Ivanac-Jelenčić i Marije Karacsony, predložile su za državnu smotru samostalni novinarski rad Obrazovanje kao žig osobnosti ili kuda idu mlade glave. Autorica je Iva Daria Bešen učenica 3. razreda Gimnazije Petra Preradovića, a mentorica je profesorica Maja Bašnec.

Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo u sastavu  profesorica Vere Žužić, Ide Milković i Ksenije Petrinec imalo je tešku zadaću odabrati između trinaest pristiglih radova.

Za državnu smotru predložena su dva literarna rada. Pjesma  Leona Davidovića  Lorcini konji u prolazu učenika 2. razreda Gimnazije Petra Preradovića Virovitica. Leonova mentorica je profesorica Zdenka Kos.

Literarni rad  Matee Bartulović Linije nečije realnosti učenice 4. razreda Katoličke klasične gimnazije s pravom javnosti u Virovitici. Mateina mentorica je Sunčana Voronjecki.

Iznimno smo ponosni i na učenike naše škole koji su nas predstavljali na smotri. Karla Damjankov i Edi Dan  sudjelovali su u literarnom izrazu, a Josipa Ivić i Gabriel Pinčar kazivali su poeziju.

Čestitamo svim sudionicima i želimo puno uspjeha i kreativnosti u daljnjem radu!

Predloženim učenicima želimo puno sreće i odlazak na državnu smotru!

(I. V.)

Priloženi dokumenti: