Završetak projekta Math Travellers

Učenice 2. razreda medicinska sestra/tehničar ove su školske godine sudjelovale, kao jedini predstavnici iz Hrvatske, u međunarodnom eTwinning projektu Math Travellers zajedno s učenicima iz Moldove, Grčke, Turske, Portugala, Rumunjske i Armenije.

Projekt je trajao od rujna 2021. do svibnja ove godine, a učenice Nika Ban, Katarina Šimić, Ana Križetić, Ema Čulum, Lorena Jambrušić, Valentina Kolić, Valentina Galović, Teodora Tašić, Lana Poljak i Leticija Kaselj svaki su mjesec marljivo radile na različitim aktivnostima.

Rujan - virtualno upoznavanje učenika, nastavnika, prikaz škola iz kojih dolaze učenici i nastavnici te izrada zastave u programu dinamične geometrije GeoGebra.

Listopad – izrada i izbor loga i postera projekta, izrada uvodnog videa, sudjelovanje u aktivnosti Code Week 2021 te prvi Zoom Meeting 22. listopada.

Studeni – matematika spirala (izrada spirala kvadrata i trokuta u GeoGebri) te aktivnosti i Zoom Meeting povodom obilježavanja Fibonaccijevog dana 23. studenoga.

Prosinac – izrada Fibonaccijeve i Theodorove spirale te krugova i spirala u GeoGebri, aktivnost računanja površina i udaljenosti u spiralama, izrada kalendara za 2022. godinu i novogodišnjih čestitki, Zoom Meeting 22. prosinca.

Siječanj – izrada samosličnih geometrijskih objekata – fraktala u GeoGebri (geometrijski fraktali, Pitagorino stablo, trokut Sierpinskog, fraktali oko nas i račun s fraktalima).

Veljača – funkcije i krivulje (izrada umjetničkih funkcija i string arta pomoću GeoGebre), Zoom Meeting povodom obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 8. veljače.

Ožujak – funkcije u stvarnom životu (modeliranje kvadratnom funkcijom i prikaz kvadratne i drugih funkcija u stvarnom životu pomoću GeoGebre), obilježavanje Dana broja  14. ožujka izradom plakata i video uratka.

Travanj – krugovi i poligoni (krug i disk u arhitekturi, prikaz krugova i poligona pomoću GeoGebre).

Zoom Webinar STEM for All 14. ožujka u kojem je svaka škola predstavila svoju STEM aktivnost (našu je školu predstavila Katarina Šimić).

Svibanj – zadnji Zoom Meeting povodom obilježavanja Dana eTwinninga 9. svibnja, izrada prigodnih plakata i akrostiha te sudjelovanje svake škole u izradi matematičke priče

Učenice su popunile evaluacijsku anketu na početku i na završetku projekta. Iskazale su da im je ovaj projekt bio vrlo zanimljiv i kreativan te im je donio jedno novo iskustvo u kojem su naučile koristiti GeoGebru u različitim matematičkim aktivnostima. „Ovaj mi je projekt pomogao da razumijem da je matematika svuda oko nas i da učenje o tome može biti zabavno“, napisala je Katarina Šimić.

Učenice su uredile i školski pano na kojemu su pokazale samo mali dio svojih radova.

Vrlo sam ponosna na ovu ekipu djevojaka koja je sudjelovala u zaista različitim i mnogobrojnim aktivnostima, upoznala učenike iz drugih zemalja, puno naučila (i ja zajedno s njima) i pri tome se zabavila.

Vlatka Hižman-Tržić, prof.

Rad na platformi Twinspace