Mjesec hrvatskoga jezika u Tehničkoj školi Virovitica
Autor: Ivana Vlaisavljević, Tanja Kolar, 16. 3. 2021.

Obilježavajući ovu manifestaciju učenici  2. M uočili su važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznali bogatu hrvatsku jezičnu baštinu i sjajnu jezičnu povijest.

Učenici su odabrali povijesne teme o hrvatskom jeziku koje su samostalno istražili te izradili plakat (u digitalnom alatu po vlastitom izboru) na zadanu temu koju su potom prezentirali u razredu. Tako je nastala digitalna knjižica uradaka koja obuhvaća period od 9.st. do danas, tj. od pokrštavanja Hrvata i Moravske misije pa sve do suvremenosti kada je hrvatski jezik postao 24. službenim jezikom Europske unije.

Knjižicu možete  prolistati (i ponoviti gradivo) na poveznici

Istražujući i razmjenjujući spoznaje učenici su zaključili  kako je hrvatski  jezik prošao  turbolentna  razvojna razdoblja, ali usprkos  svim teškoćama uspio je očuvati samostalnost i samobitnost bez obzira na pritiske koji su u povijesti dolazili sa svih  strana. Uzeo je ponešto od svakoga jezika koji ga je okruživao ili mu se silom nametao i preživio je.
Danas slobodno pišu,  govore i misle hrvatskim jezikom, a učeći ga i učeći o njemu pokazuju svoju ljubav jer :
                                                           Hrvatski se jezik voli znanjem!

A koliko vi poznajete povijest hrvatskoga jezika?
Riješite kviz koji su za vas pripremili učenici 2. M, a u kojemu se  nalaze i pitanja  s državne mature.