Mentalno zdravlje djece i adolescenata – uloga škole
Autor: Tanja Kolar, 26. 2. 2021.

U „odjecima“  14. Tjedna psihologije, u srijedu, 24. veljače 2021. od 9.00 do 10.30 sati stručna suradnica-psihologinja Tehničke škole Melita Majurec, prof., za nastavnike je održala online predavanje, preko MS Teams-a, pod nazivom „ Mentalno zdravlje djece i adolescenata – uloga škole“. Predavanje je  u fokus stavilo sadržaje vezane uz mentalno zdravlje djece i mladih, s nizom primjera i preporuka kako povećati zaštitne, a smanjiti  rizične čimbenike za nastanak problema mentalnoga zdravlja. Izlaganjem su obuhvaćeni različiti sadržaji: odgovori na pitanje što je mentalno zdravlje i zašto nam je važno mentalno zdravlje djece i mladih, kako prepoznati različite probleme mentalnoga zdravlja kod adolescenata, rizični i zaštitni faktori mentalnoga zdravlja u školskom okruženju te  upoznavanje s tehnikama pružanja prve psihološke pomoći i podrške u području mentalnog zdravlja. Nastavnici su imali priliku aktivno sudjelovati u predavanju ostavljajući svoje komentare, ali i navodeći vlastite primjere iz učionice.  Zajednički zaključak svih sudionika je da škola doista ima jako važnu ulogu u kreiranju mentalnog zdravlja djece i adolescenata, a naša škola to i dokazuje kroz različite projekte na koje se učenici rado odazivaju. (M. Majurec, prof.)